TURČIJA        by Branko Pajer  © 2007    rev.:01-10

 

 

 

   


 

Republika Turčija je obmorska država z ozemljem tako v Evropi kot v Aziji. Anatolski polotok med Črnim morjem in Sredozemskim morjem tvori osrčje države. Turčija na vzhodu meji na Gruzijo, Armenijo, Azerbajdžan in Iran, na jugu na Irak in Sirijo, ter na zahodu na Egejsko morje, otoke v njem, na Grčijo in Bolgarijo.

 

OSNOVNI PODATKI TURČIJA       

URADNO IME

Turčija

UREDITEV

Parlamentarna republika

GLAVNO MESTO

Ankara 4,5 mio

VELIKOST DRŽAVE

779.452 km2  (39 Slovenij)

ŠTEVILO PREBIVALSTVA

76 milijonov

DENARNA ENOTA

Nova turška lira (TRL)  1 EUR = 2,09 TRL

JEZIK

turščina 

ČASOVNI PASOVI

UTC+2 ; poleti UTC+3

MEDNARODNA OZNAKA:

TR

VRHNJA INTERNETNA DOMENA

.tr

MEDNARODNA KLICNA KODA

+90

NAJVEČJE MESTO

Carigrad 12 mio

NAJVIŠJA TOČKA

Ararat - 5166m

 

ZGODOVINA

Anatolija ali »Mala Azija« (latinsko Asia Minor) je bila od pradavnine zibelka številnih kultur in kraljestev. Seldžuški Turki so s prihodom na to območje v 11. stoletju postali prvo turško ljudstvo, ki je vzpostavilo lastno oblast (prejšnji turški novoselci, kot denimo Pečengi, so priznali bizantinsko nadoblast) in postopoma do leta 1453 zavojevalo obstoječe bizantinsko cesarstvo. Njegov naslednik, Otomansko cesarstvo, se je postopoma razširilo po vzhodnem Sredozemlju. Naraščajoči nacionalizem v 19. stoletju je s porazom v 1. svetovni vojni privedel do dokončne zrušitve razmajanega imperija, ki so ga zasedle čete antantnih držav. Nekaj časa je kazalo, da bo bodoča turška država omejena na ozemlje Carigrada, južne obale Črnega morja in osrednje Anatolije.

Sodobno republiko Turčijo je po vojaški zmagi nad Grki leta 1923 ustanovil Mustafa Kemal Atatürk, ki je z vrsto reform Turčijo usmeril v sodobno, sekularno in proevropsko republiko. Strah pred odmikom od te usmeritve je vodil k vrsti vojaških državnih udarov, zadnjemu leta 1980. Odtlej se je Turčija vrnila k splošnim volitvam. Od leta 1952 je Turčija članica zveze NATO, že vrsto let pa se zavzema za članstvo v Evropski uniji. Problemi, kot so turška vpletenost v dogajanje na Cipru, kurdsko vprašanje ter vzpon islamskih političnih opcij netijo politično razpravo v Turčiji in vplivajo na njene mednarodne odnose.

 

GEOGRAFIJA


Mala Azija ali Anatolija se razprostira od Azije do jugovzhodne Evrope in meji na 3 morja: Črno morje na severu, Egejsko na zahodu in Sredozemsko morje na jugu. Dandanes turčijo označujemo kot deželo nasprotij.

 


Že od nekdaj je ta dežela s svojimi gorami in gorskimi planotami predstavljala mejo med bližnjim vzhodom in zahodom, danes pa predstavlja most med obema celinama - iz tega izhaja tudi bogata zgodovina in raznolikost kultur, ki so se razcvetele na tukajšnjih tleh. Povprečna nadmorska višina Turčije je 1130m, pomembni gorski verigi sta gorovje Taurus in Severno Anatolska (Pontsko) gorovje. Najvišja točka je Ararat - 5166m.

  

PODNEBJE

Glede na topografsko raznolikost dežele je podnebje po regijah zelo različno. Na vzhodu je podnebje neprijazno. Na obali črnega morja je veliko padavin, zato je hladneje. Na obalah Egejskega in Sredozemskega morja prevladuje sredozemsko podnebje. Vzdolž turške riviere skoraj vse leto vlada subtropsko podnebje. Poleti je okrog 30 stopinj, pozimi med 12 in 15 stopinjami. Notranjost dežele ima izrazito kontinentalno podnebje z vročimi poletji do 40 stopinj in mrzlimi zimami.

Črnomorska obala je bogata z dežjem. Podnebje je subtropsko in poletne temperature se redko dvignejo nad 28 ° C, kopalna sezona od junija do avgusta.
Osrednja Anatolija ima tipično celinsko podnebje z vročimi, suhimi poletji in mrzlimi zimami. Poleti so večeri v glavnem hladni.

Jugovzhodna Anatolija ima mile, deževne zime ter vroča in suha poletja.
Vzhodna Anatolija ima kratka poletja ter mrzle, s snegom bogate zime.
Marmorsko, Egejsko in Sredozemsko morje imajo tipično sredozemsko podnebje z vročimi poletji in milimi zimami. Kopalna sezona je ob Marmarskem morju in severni obali Egejskega morja od junija do septembra, ob južni obali Egejskega morja in Sredozemskem morju pa od začetka aprila do konca oktobra.

Turška obala v območju Antalye ima sredozemsko podnebje z dolgimi, sončnimi poletji. Že aprila se temperature dvignejo do 20°C. Približno toliko meri v tem času tudi temperatura vode, ki se poleti dvigne na skoraj 30°C. Temperature zraka se v visoki sezoni dvignejo na okoli 40°C, vendar pihljanje vetra poskrbi za osvežitev. V poletnih mesecih praviloma ne dežuje.

 

Turčija - Antalya

jan

feb

mar

apr

maj

jun

jul

avg

sep

okt

nov

dec

Najvišje dnevne temp.

13

14

18

23

26

30

34

34

31

26

25

16

Najnižje dnevne temp.

5

6

8

11

15

19

22

22

19

15

10

8

Temperatura morja

17

16

16

18

20

23

25

27

26

24

22

20

Padavine mm/mesec

250

170

100

40

30

10

2

2

10

60

120

255

 

KLIMA ANKARA

 

 

KLIMA ANTALYA

 

 

Bajkerska sezona traja od aprila do oktobra.

 

PREBIVALSTVO

Turški značaj je poln nasprotij. Na eni strani so delavni in resni, na drugi strani pa poznajo brezpomembnost hitenja in skrbi ter so jim všeč komični značaji. So prijazni, gostoljubni, pošteni in telesno vzdržljivi. Najpomembnejša sta zaupanje in čast. Kraje veljajo za najbolj sramoten zločin in so redke izven večjih mest. Za Turke je pomembno samoobvladovanje. Zato se pri Turkih ne smemo izgubiti živcev, saj si pri njih s tem prislužimo le prezir.

 

JEZIK

Turški jezik ni posebno lahek, vendar je vseeno enajsti najpogosteje govorjeni jezik na svetu: govori ga okoli stomilijonov ljudi na območju med Kitajsko in Balkanom! Sodi v ural-altajsko skupino skupaj z madžarščino, finščino, mongolščino, japonščino in korejščino. Veliko Turkov, še posebej tisti v turističnih središčih, govori še kakšen jezik (angleško, nemško, srbohrvaško, rusko), tako da se lažje sporazumemo.

Turščina ima nekaj črk, ki jih v slovenskem jeziku ne poznamo ali se drugače izgovarjajo:

IZGOVORJAVA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ä izgovorjava kot pri nemškem jeziku »e«

 

 

c izgovori se »dž« - n.pr. Cami se prebere Džami

 

 

ç slovenski »č« npr. Foça se prebere Foča

 

 

đ podaljšan vokal n.pr. Muđla se prebere Muula

 

 

È mehki g, se ne izgovarja, uporablja se za podaljšanje samostalnika  npr. dag =daa

ı  piše se brez pike in izgovori kot naš polglasnik v besedi pes »pəs – ps«

 

 

j izgovori se »ž« - n.pr. Jandarma se prebere Žandarma

 

 

ö izgovorjava kot pri nemškem jeziku »e«

 

 

ê izgovori se »š«

 

 

 

 

ţ slovenski »š«

 

 

 

 

ü izgovorjava kot pri nemškem jeziku »i«

 

 

 

Nekaj pomembnih izrazov:

Dur  - Stop

Dikkat – pozor, npr. delo na cesti

Sehir merkezi – mestno središče

Rjavi (Rumeni) znaki – usmerjajo k arheološkim središčem

 

 

 

POTOVALNE INFORMACIJE

 

**Prikaz je omejen na 1/3 dokumenta**


**Vsa potovanja so zbrana na zgoščenki, ki jo lahko dobite pri nama. Zgoščenka vsebuje poleg osnovnih informacij o deželah, še podrobne plane poti z glavnimi znamenitostmi, potovalne načrte, GPS točke krajev, znamenitosti, spanja in rute za GARMIN aparate.

Vse dodatne informacije,

nasvete in zgoščenko,

lahko dobite pri Lord &  Lady

 

Vsem želiva še veliko vetra v laseh in SREČNO!

logo

Lord &  Lady

ŽIVLJENJE TAKO HITRO TEČE, DA IZGUBI TISTI, KI NIČ NE REČE!

ALL RIGHTS RESERVED       Copyright © LORD&LADY       VSE PRAVICE PRIDRŽANE